• Головна
  • Новини
  • Підсумки врожайності сортів озимої пшениці VITERRA SEED на демонстраційних полігонах 2024.

Підсумки врожайності сортів озимої пшениці VITERRA SEED на демонстраційних полігонах 2024.

В останні роки кожен новий сезон для озимих культур загалом має значні відмінності від попереднього. Це, і значні періоди все більш високих температур в зимовий період, коли пшениця практично не зупиняє вегетацію, а продовжує повільно розвиватися, це і нерівномірність опадів із дуже значними періодами посухи, а також все більш раннє весняне відновлення вегетації та проходження фенофаз, рослини при цьому більш вразливі до квітнево-травневих приморозків. Раніше особливо це було помітно в центральних та південних регіонах країни, але зараз такі аномалії спостерігаються також в північно-західних регіонах. В таких умовах велику роль відіграє група стиглості і особливості самого сорту. У ранньостиглих сортів налив починається раніше, тож і зерно формується раніше, більш ефективно використовуючи наявні весняні запаси ґрунтової вологи при її дефіциті на початку літа. Середньо- та пізньостиглі сорти навпаки – в більшій мірі страждають від травневої посухи, формуючи меншу кількість зерен у колосі з мінімальною масою, але мають шанс дочекатися продуктивних опадів на початку літа для формування прийнятної продуктивності.

Компанія ТОВ ВІТЕРРА СІД продовжує формування сортової лінійки, де вже відомі ультраранні та ранньостиглі сорти (Фелікс, Катаріна) поповнюються новими середньоранніми та середньостиглими формами. Кожен сорт, завдяки своїй індивідуальній реакції на: строки сівби, норму висіву, інтенсивність відновлення весняної вегетації, тривалість світлового дня, зимостійкість, потенціал якості зерна та основні технологічні моменти, є основою для успішного вирощування озимої пшениці. Якісний підбір сортів та їх співвідношення в цілому допоможе підвищити та стабілізувати продуктивність в кожному господарстві і покращити рентабельність вирощування культури. На демонстраційних полігонах 2024 р. в ранньостиглому сегменті поза конкуренцією напівкарликовий безостий сорт Катаріна, який вже здобув значного поширення та показує стабільно високі результати в багатьох комерційних площах по всіх Україні. Вперше тестували також 2 новинки: середньоранній безостий сорт Тіка Така та середньоранній остистий сорт Папіллон.

Гідну конкуренцію на базі цих результатів склав новий остистий сорт французького походження Папіллон. Сорт в середньому показав 7,55 т/га, отримав схвальні відгуки від фермерів по хорошій перезимівлі, гарній стійкості до листкових хвороб. Особливо відзначився високим коефіцієнтом продуктивного кущення навіть за пізніх сходів восени та своєю жаростійкістю і гарним наливом зерна в посушливих умовах. Разом з тим, сорт Тіка Така привертає увагу тим, що забезпечив одну з найвищих показників продуктивності за посіву у більш посушливих регіонах Миколаївської та Полтавської областей.

Зовсім скоро ми отримаємо урожайні дані нового сезону 2025р, де в демо також присутні новинки - сорти Леммі, Барба і ЗУ Таррока. А загалом портфоліо компанії на сезон 2025-26 року складається з 9 різнопланових за своїми базовими характеристиками сортів:

Цьогоріч вперше для господарств буде можливість придбати і протестувати на своїх полях українське сертифіковане насіння СН-1 сорту Барба (гарна альтернатива сорту Катаріна в центральних та південних регіонах) - середньоранній, остистий сорт короткого світлового дня з раннім відновленням весняної вегетації, придатний до екстенсивних технологій вирощування. Сорт ідеально поєднує стабільну продуктивність, високий вихід борошна і хороші хлібопекарські якості. Характеризується високою морозостійкістю, а також добре переносить пізні весняні заморозки.

По таким сортам як Тіка Така, Папіллон і ЗУ Таррока – насінництво і розмноження в Україні тільки розпочинається, то ж до посіву в 2025 р. буде доступне насіння еліти цих сортів. З цими новинками можливо ознайомитися на близько 25 демонстраційних viterra SEED, а також вони представлені на деяких демо аренах BAYER та BASF. Запрошуємо партнерів до співпраці – ми постачаємо елітне насіння та надаємо ліцензії на вирощування насіння СН-1.

Окремої уваги заслуговує популярна зараз тематика щодо посіву озимої пшениці із зменшеними нормами висіву. Зазвичай оригінатори сортів рекомендують висівати в діапазоні 3,5-5,5 млн. насінин залежно від строків сівби та сортових особливостей. Але в останні роки аграрії підхопили тренд до посіву значно нижчими нормами - 1,0-2,5 млн., переслідуючи ціль отримання більш гарантованої середньої продуктивності 5-6 т/га, коли складаються жорсткі умови по вологозабезпеченню метрового шару грунту і за цих умов загущенні посіви просто згорають від надмірної конкуренції рослин. За даними досліджень спеціалістів Байєр з демо Арени Первомайськ (див. ел. Версія журналу Агрономіка – результати сезону 2024 - Первомайськ) при висіві нормами від 0,5 до 5,0 млн /га сорту Катаріна – суттєве зниження врожайності зафіксовано за норм 0,5-1,0 млн./га.

Рослини пшениці мають неабиякий потенціал до повноцінного кущення 5-6 продуктивних колосків/рослину. І вже за норми 2 млн/га можливо отримувати таку ж продуктивність як із рекомендованими 3,5-4,0 млн/га. Це відкриває можливість фермерам практично в 2 рази зменшувати витрати на купівлю і підготовку насіннєвого матеріалу, причому вибирати сучасні продуктивні сорти з високою якістю насіння та високих репродукцій.

Не менш цікава тема з шириною міжряддя пшениці, яка теж досліджувалася нашими партнерами за норми висіву 1,5 млн/га. По результатам 2024 року найбільш оптимальним є міжряддя 25 см, хоча за такої низької норми, можливо дещо звужувати залежно від наявності відповідної сівалки. Розширення міжряддя до 50 см призводить до суттєвого зменшення продуктивності. Такі ж результати і на тому ж сорті були отримані і в 2021 р, коли міжряддя 25 см забезпечило кращу продуктивність порівняно з 12,5 см.

Кожен сорт має індивідуальні властивості, тому дослідження таких технологічних моментів має неабияке значення для повної реалізації генетичного потенціалу.

Запрошуємо до співпраці!

Maize Sum
Buryak Sum
Universal Sum
Potato Sum
05
06
07
08